29 Eylül 2010 Çarşamba

Beklan Algan'a uğurlama

Vefat

Değerli ustamızı uğurladık.

Ender oluşumlardan birisi olan TAL sayesinde sürekli gelişen camiada, onun açtığı yolda, her geçen gün daha da özenle yürümeyi sürdüreceğiz.

Onun, gösteri sanatlarına olan katkılarını da böylece hiç unutmayacağız.

Şükranlarımızla.


Paylaşımlar:
http://dogaclamalar.blogspot.com/2010/09/beklan-algan-son-yolculuguna-ugurlarken.html
http://filmlerden.blogspot.com/2010/10/beklan-algan-ve-tal.html
http://psikodrama.blogspot.com/2010/09/usta-beklan-algan-kaybettik.html
http://cumhurkocalar-dans.blogspot.com/2010/09/beklan-algan-unutamayacagz.htmlHaberler

Star : http://www.stargazete.com/guncel/beklan-algan-a-veda-haber-297762.htm

Tiyatro Araştırma Laboratuarı'nın (TAL) kurularından Türkiye'de avangard tiyatronun önemli isimi Beklan Algan, dün öğlen saatlerinde tedavi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde hayata veda etti.


77 yaşında ölen Algan çin yarın saat 11.00’de Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde bir tören düzenlencek.

1933 yılında Erzurum’da doğan Algan, Robert Koleji bitirdikten sonra gittiği Amerika’da eşi eşi Ayla Algan’la birlikte tiyatro eğitimi aldı. 1961 yılında Şehir Tiyatroları’na giren Beglan Algan, Tepebaşı Deneme Sahnesi’ni kurulmasına katkıda bulundu. 1984 yılında kimi meslektaşlarıyla BİLSAK Tiyatro Atölyesi’ni kuran, 1988 yılında ise Ayla Algan, Erol Keskin, Haluk Şevket Ataseven ile birlikte Tiyatro Araştırma Laboratuarı’nı (TAL) hayata geçiren Algan ‘Karanlıkta Uyananlar’, ‘Kız Kulesi Aşıkları’ gibi filmlerde de rol almıştı.

Özgeçmişi-http://tr.wikipedia.org/wiki/Beklan_Algan

Beklan Algan (d. 1933, Erzurum - ö. 27 Eylül 2010), Tiyatro ve sinema oyuncusu, yazar, yönetmen.

1933 yılında Erzurum'da doğdu. Robert Koleji bitirdikten sonra Ayla Algan ile evlendi. Maden mühendisliği eğitimi için gittiği Amerika'da eşiyle birlikte tiyatro eğitimi aldı. Amerika'da birçok oyunda profesyonel olarak oynadı. Türkiye'ye dönünce Şehir Tiyatroları'na girdi (1961). 1964 yılında Karanlıkta Uyananlar" adlı film ile sinemada yer aldı. "İstanbul Macerası", "Karanfilli Kadın", “Kız Kulesi Aşıkları”' gibi filmler çevirdi.

1966'da Muhsin Ertuğrul'un kurumdan istifası üzerine onunla birlikte Şehir Tiyatroları'ndan ayrıldı ve Muhsin Erturğrul'un önderliğinde kurulan LCC'de tiyatro bölümünü yönetti. 1970 yılında Bakırköy Halk Evleri Deneme Sahnesi'ni kurdu. Bir süre sonra sonra Şehir Tiyatroları'na tekrar girerek yönetmenlik yaptı; Tepebaşı Deneme Sahnesi'ni kurulmasına katkıda bulundu. 1984 yılında kimi meslektaşlarıyla BİLSAK Tiyatro Atölyesi'ni kurdu. 1988 yılında ise Ayla Algan, Erol Keskin, Haluk Şevket Ataseven ile birlikte Tiyatro Araştırma Laboratuarı (TAL)'ı kurdu. 2002 yılında Ekol Drama Sanat Evi’nde Çağdaş Tiyatro ve Yaratıcı Oyuncu eğitimi vermeye başladı.

Tiyatro alanında "İlhan İskender Armağanı" gibi birçok ödül kazandı. Bazı oyunlar yazdı ve sahneledi. Eğitim çalışmalarının yanı sıra “Laboratuvar’dan Prodüksiyon’a ve Prodüksiyon’dan Laboratuvar’a” ve “Geleneksel Tiyatro’dan Çağdaş Tiyatro’ya” konulu araştırmalarını sürdürdü. Sevi Algan adında bir kızı olan Algan lösemi nedeniyle 27 Eylül 2010'da yaşamını yitirdi.[1]

Filmografisi [değiştir]

  • Kız Kulesi Aşıkları / Hera ile Leandros - 1993
  • Karanfilli Kadın - 1966
  • Halime'yi Samanlıkta Vurdular - 1966
  • Sevmek Seni - 1965
  • Karanlıkta Uyananlar - 1964

Hiç yorum yok:

Telif Hakları

cumhurkocalar@gmail.com İstanbul, Türkiye

Bu veb sitesinde yayımlanan yazılar bu sitedeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazıların basılı ortamda kullanımı için yazar izni gereklidir.